Oprava chyby v českém slovníku kontroly pravopisu

Diskuse věnovaná testování a lokalizaci aplikací Mozilla a rozšíření do češtiny.
ragimiri
Kontaktovat uživatele:

Oprava chyby v českém slovníku kontroly pravopisu

Příspěvekod ragimiri » 27.12.2012 15:13

Poradíte mi prosím, kde reklamovat chybu v českém slovníku kontroly pravopisu? Je v něm uveden tvar Himaláj, což je samozřejmě špatně, protože správný tvar je Himálaj (obdobně pak himálajský apod.).

ragimiri
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprava chyby v českém slovníku kontroly pravopisu

Příspěvekod ragimiri » 27.12.2012 15:22

Slovník obsahuje i Kijev (kijevský) místo správného Kyjev (kyjevský).

Mikk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mikk » 27.12.2012 15:30

U Himálaje chybí pouze toto podstatné jméno, přídavná tam jsou. Prozatím, když klikneš na podtržené slovo pravým tlačítkem, máš možnost jej do slovníku přidat.

U Kyjeva je možné obojí (a také tam obojí je).
Libí se Vám má odpověď? Sledujte nás a aplikace Mozilla na webu Mozilla.cz, Twitteru nebo Facebooku.

ragimiri
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ragimiri » 28.12.2012 19:07

@Mikk: Nejde o přidání slova, to zvládnu sám, jde o to, že tvar Himaláj v systémovém slovníku je špatně. To nevyřešíš přidáním správného tvaru do uživatelského slovníku. Co se týče Kijeva, nezdá se mi, že by to byl správný tvar, viz http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=Kijev

Mikk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mikk » 28.12.2012 20:17

Ve slovníku doma mám i Kijev s měkkým, ale na tom teď nezáleží.

To přidání slova jsem myslel, aby ti nenaskakovala oprava na správně napsané.

Samozřejmě přidat ta slova do slovníku jde, ale otázka zní, jestli se tím neporuší licence, protože ten slovník je pro FF převzatý od jiných autorů (kvůli tomu také není součástí instalace).
Libí se Vám má odpověď? Sledujte nás a aplikace Mozilla na webu Mozilla.cz, Twitteru nebo Facebooku.

JasnaPaka

Příspěvekod JasnaPaka » 29.12.2012 18:05

Český slovník pro kontrolu pravopisů, co lze doinstalovat do Firefoxu a dalších aplikací Mozilla, je převzatý z toho, který je u OpenOffice.org. Slovník je dostupný pod licencí GPL2 tj. pod touto licencí jej lze dále modifikovat a distribuovat. Kdo jej však aktuálně spravuje, netuším. Vůbec bych se nedivil, kdyby jej aktuálně nikdo nespravoval.

ragimiri
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ragimiri » 29.12.2012 20:11

To je škoda, protože ten slovník by zasloužil pořádnou revizi. Řecká mytologie je tam taky hodně divně, např. vzor z jazykové příručky – Hádovo podsvětní království – je označen jako chyba, i když je správně.

Shar

Příspěvekod Shar » 07.01.2013 18:41

Cca tak 2 roky zpátky se slovníku ujal Google, jenže stránku na které slovníky z různých zemí spravoval zrušil, nebo přesměroval, a tak nevím, jestli i nadále v tomto úsilí pokračuje.

Ale pochybuji, že by provedl revizi - "jenom" přidal nová často se vyskytující se slova - hlavně značky internetových firem a anglicismy...

Kdyby byli zájemci, tak mohu upravený slovník od Google někde vystavit (uloz.to). Případně by snad neměl být i problém ho použít v doplňku. Ale asi už nenajdu variantu bez háčků a čárek.

Shar

Příspěvekod Shar » 07.01.2013 19:56

Tak omlouvám se za dvojitý příspěvek (jako nepřihlášený nemohu editovat), ale trochu jsem zapátral.

Porovnal jsem stávají slovník a slovník od Google - revizi neprovedl, ale přidal dost nových slovíček nejen, jak jsem psal výše anglicismy a firmy. A třeba přidal i zmiňované slovo Himálaj, ale neopravil původní tvar, takže se stále pro kontrolu používal ten původní.

Tudíž jsem přidaný tvar smazal, opravil původní a funguje to :-).

Jinak sám si to můžeš ty chyby v tom slovníku opravit :-). Stačí najít soubor cs.dic v počítači (cesta: C:\Users\"jméno uživatele"\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\"něco".default\extensions\cs@dictionaries.addons.mozilla.org\dictionaries\cs.dic)

někam si ho zkopírovat a poté otevřít ten soubor v Poznámkovém bloku a vyhledávat si slova - pozor, jsou tam uvedeny často i několikrát! A dále, jelikož je to velký soubor, tak Poznámkový blok nestíhá (aspoň ve Vistě), a než se soubor otevře, nebo se v něm projeví změna, tak to chvíli trvá... Takže nebýt zbrklý a zálohovat!

ragimiri
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ragimiri » 08.01.2013 10:19

Kupodivu nejsem až tak hloupý, abych si nedokázal sám opravit systémový slovník, :) jde o to, že to není systémové řešení.

Zpět na “Lokalizace a testování aplikací Mozilla / rozšíření”